zapraszam na nasze strony

Wspólnota Chleb Życia

Żyjemy z ludźmi ubogimi wokół Chrystusa w Eucharystii,starając się pomóc im wyjść na prostą.
Prowadzimy domy dla ludzi bezdomnych, fundusz stypendialny, przedszkole, świetlicę dla młodzieży na wsi.

przejdź

Skarby Prababuni

Prowadzimy przetwórnię i szwalnię dając pracę bezrobotnym kobietom na wsi w Świętokrzyskim. Pyszne, tradycyjne przetwory i oryginalna bielizna.


przejdź

Katolelementarz

W co wierzą katolicy, jak się modlą, rozważania, filmy, audio.


przejdź

Intencje modlitwy

Tutaj można wpisać prośby o modlitwę. Dwa razy w tygodniu odprawiana jest w tych intencjach msza  św.
przejdź

/Nie/szukamy haka czyli życzliwość po prostu

Dzieciaki z Brwinowa z mamami wpadły w piątek do ZOO. A jutro tamże znowu bajzel, bo wpada ekipa wolontariuszy dodać do trwającego remontu swoje trzy grosze. Co się jedno załata, drugie się sypie i tak w kółko. Większość budynków dostaliśmy w ruinie w latach 90-tych. I kleimy nieustannie, bo od tego czasu i materiały się wyeksploatowały i ludzi się przewinęło tysiące. A że starocie to były, to cudów się nie zrobi, łatać trza i tyle.

Jeszcze mamom obiecałam wybieg do fryzjera i słowa dotrzymam. Tylko za chwilę. Na poprawę samopoczucia fryzjer w sam raz dla kobiety. Wiem, choć jestem mundurowa.

Sezon owocowo-warzywny. Nie tylko nasza przetwórnia pracuje pełną parą, ale w domach też mieszkańcy robią przetwory z ofiarowanych nam dobroci. Uwaga: mieszkańcy robią na swoje potrzeby, nie dla przetwórni. Wieść głupia bowiem się roznosi, że mieszkanki naszych domów pracują dla przetwórni. W każdym, lub obecnie- w wielu domach gospodynie robią zapasy na zimę i w naszych, jak nam Pan Bóg przez dobrych ludzi rzuci pomidory czy ogórki, też tak robimy, bo trzeba to zagospodarować. Panie pracujące w przetwórni to zupełnie osobna działka. Nie ma nic wspólnego z naszymi domami. No i na te ich przetwory hm….nas nie stać, bo są luksusowe. Jak potrzebuję słoiczek dla Artura to dziewczynom płacę, jak każdy klient. Zapraszam jednak do kupowania tych luksusów. W Nagorzycach też sobie dżemów z czarnej porzeczki narobiliśmy, bo dobry człowiek nam zrzucił kilkanaście skrzynek. Pyszne są. A że trzeba było smażyć po nocach, żeby się nie popsuły, toć życie nie pieści. No, ja nie smażyłam, byłam zwolniona, nie wiem czy ze względu na wiek, czy stanowisko, ale młodzi tak.

hak szuka haka

Kolejny raz ludzie pewnie dobrzy, choć nieco zagubieni krążą wokół naszych domów usiłując podpytać mieszkańców, czy przypadkiem nie są maltretowani, głodzeni i generalnie – więzieni w nieludzkich warunkach i do niewolniczej pracy zmuszani. Szukanie haka to sport w Polsce powszechny. Bliźni, jak wiadomo moim wrogiem jest i basta. Z tym, z którym się nie zgadzam-nie rozmawiam, nie dyskutuję, nie szukam porozumienia, nie szukam tego, co może nas połączyć. Nie dociekam prawdy i generalnie nie słucham. Szukam na niego haka. Opluć, ośmieszyć, skompromitować i po kłopocie. “Zaorany”. Ciekawskich zapraszamy. Zrobimy może dzień otwarty, żeby zachęcić do zamieszkania z nami. Zajęcie się znajdzie dla każdego.

W takiej atmosferze życie społeczne to walka bez żadnych reguł. Tak się nie da. To niszczy zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, pokój wreszcie. I przenosi się na wszystkie dziedziny życia. Powszechna agresja wylewająca się z mediów, ust osób publicznych, także tych, którzy do chrześcijaństwa się przyznają, a nawet…..z ust ludzi, którzy jakoś Kościół reprezentują. I nie chodzi tu brzydkie wyrazy. To bardziej subtelne, choć czasem subtelne nie jest. Bywa wstrętne. Przenika do głębi naszego codziennego życia.

Ostatnio Sanepid wpadł do jednego z domów, bo/chora psychicznie/ osoba uprzejmie doniosła, że od trzynastu lat jest tamże trzymana, bita i głodzona. Cóż, brama jest otwarta i ciężkie to więzienie można w każdej chwili opuścić. Nic nie stwierdzono, bo to absurd, ale urząd na taką skargę musiał oczywiście zareagować. Nigdy nie wiadomo. Takich przypadków mamy co roku wiele, bo mamy do czynienia z ludźmi zaburzonymi. To nas nie dziwi. Podobnie, jak nie dziwi mnie, że człowiek chciałby mieć swoje mieszkanie, swój kąt, być zdrowy i samodzielny, a tu los, własne złe życiowe wybory lub też złe wybory innych wepchnęły do domu dla ludzi bezdomnych, do konieczności życia z innymi, dostosowania się do reguł, w biedę i często chorobę. Ale i w takiej sytuacji można zachować wolność, radość i godność. I wielu ludzi, z którymi mieszkamy przykład tego daje. Tworzą rodzinną atmosferę, starają się pomagać, tworzą po prostu dom.

Pani, której córka zginęła tragicznie daleko od kraju, pracowała. Na sprowadzenie trumny do Polski wzięła kredyt. Nagła choroba zmusiła ją do przejścia na groszową rentę, z której teraz komornik zabiera jej pieniądze. To, co zostaje, z trudem starcza na leki. O samodzielnym życiu na razie nie może marzyć, bo na wynajęcie mieszkania nie ma, zresztą zdrowie na razie nie pozwala.  Ile takich cierpień się przewinęło przez te lata? Ile skończyło się happy endem? Mnóstwo. Dziurę w życiorysie zawsze można załatać. Blizny pozostają, ale przecież bywało, że blizny na ciele żołnierza dodawały mu chwały. Nigdy nie jest za późno na wygranie życia. Wygrać można nawet w domu dla ludzi bezdomnych. Dlatego podziwiam wielu z naszych, którzy wygrywają, choć w oczach świata stoją na przegranej.

A co do haków, to malutkie ćwiczenie: znajdź 5 pozytywnych cech w człowieku, którego chciałabyś /chciałbyś/ “zaorać”. No, może na początek chociaż trzy. Życzliwe spojrzenie jest chrześcijańską cnotą. Nie ma nic wspólnego z naiwnością. Bóg patrzy na każdego człowieka z nieustającą życzliwością. 

Nad-obowiązkowo

Pokój to nie brak wojny, to cnota, stan ducha, wola życzliwości, zaufania, sprawiedliwości./Spinoza/

 

Życzliwość jest językiem, który głuchy może usłyszeć, a niewidomy zobaczyć/Mark Twain/

 

mal.Joëlle Dalle

Boże będący  Czułością
Oblecz mnie twoim duchem życzliwości,
Który przyjmuje, co najlepsze od każdego,
Z przyjaźnią, dobrocią i radością.

Boże będący  Miłosierdziem
Stwórz we mnie duszę współczującą,
Która słucha naprawdę,
Która pociesza i dodaje odwagi.

Boże Nieskory do Gniewu
Niech Twój duch łagodności
Pomoże mi zatrzymać się
Zanim powiem czy zadziałam
W trudnych relacjach z bliźnim.

Niech stanę się odbiciem
Twojego oblicza miłości.
Alberte Delisle-świecka rekolekcjonistka związana z duchowością ignacjańską

 

Zacznij dzisiaj, traktuj każdego, kogo spotkasz tak, jakby miał umrzeć tej nocy. Poświęc mu całą uwagę, życzliwość i zrozumienie, jakie potrafisz i uczyń to bez oczekiwania na nagrodę. Twoje życie nigdy nie będzie już takie samo./Og Mandino, amerykański pisarz/

 

11 Responses to /Nie/szukamy haka czyli życzliwość po prostu

 • Książki siostry pomogły mi w rozumieniu i prawidłowym reagowanie na zło i bezradność ludzi tego świata. Mam jednak ogromny problem mam w rodzinie ludzi którzy dzięki swemu jawnego lenistwu głupocie złemu wychowaniu dzieci potracili wszystko co mieli materialnie a trochę tego było np. Dom. Nadal są nadufani i nie widzą w tym swojej winy i możliwości i stanięcia na nogi. Rozmowy nie pomagają. Co można z nimi zrobić jak powinnam reagować
  .

 • Dobry wieczór, Siostro Małgorzato, wiesz kto pisze, a być może nie, gdzie można Siostrę spotkać? można prosić o Meila? bardzo mi na tym zależy, dziękuje.

 • A wracając do haków, miałem swego czasu teścia, który zbieraniem “haków” zajmował się zawodowo (w sensie: takie miał hobby). Wstrętne to było i co najgorsze zgodne z prawem. Wielu ludziom zniszczył życie, nie wspominając, że znacznie przyśpieszył rozpad mojego małżeństwa. Z drugiej strony brakuje ludzi, chociażby porządnych dziennikarzy, którzy potrafiliby wyszukiwać stany patologiczne, bo takowe również się zdarzają i również bywają źródłem nieszczęść. Z jednej strony, to może i dobrze, że tacy ludzie szukający haków są, ale z drugiej strony ile krwi napsują, to wiedzą tylko Ci, którzy z takimi ludźmi się chociaż raz spotkali. A co gorsza, tam gdzie jest rzeczywista patologia, tam zazwyczaj haków nie szukają.

  Czasami się zastanawiam, może to czynienie dobra jest solą w oku tych, którzy szukają usprawiedliwienia, bo w swoim życiu niczego dobrego nie czynią i na siłę starają się dowodzić, że dobro nie istnieje. A wracając do byłego teścia. Jego mogłem jeszcze zrozumieć: miał w tym niszczeniu innych ludzi, osobisty interes.

  • Panie ( albo Pani )Spoko zastanawiam się co to zs hobby zbieranie haków na innych i jaki z tego można mieć odobistu interes

   • Mnie się wydaje że są wampiry energetyczne które karmią się ludzką krzywda.co do korzyści materialnych to na wszystkim można ubić interes.

   • Lepsze stanowisko w pracy, dodatkowy pokój po sąsiedzie (realia powojenne, gdy dzieliło się jedno mieszkanie na kilka rodzin), a tak poza tym, chyba głównie chodziło o adrenalinę i niezdrową satysfakcję. Zresztą w głowie tego człowieka nie siedziałem, może to rodzaj sportu, a może jednak “choroby”.

 • Niestety, odkąd odkryto, że człowiek kierujący się emocjami przestaje myśleć oraz gdy odkryto, że emocjami łatwiej sterować, wszystkie działania polityczne nakierowane są na emocje. Odtąd, nie rozum decyduje, ale emocje. Proszę się tylko nie pytać, dokąd to prowadzi, bo według mnie donikąd (dobrego). To niestety, dość poważna wada demokracji. Widzę, jednak jaskółki niosące nadzieję. Część młodzieży jest odporna na tego typu manipulacje (bo gra na emocjach jest czystą manipulacją). Niestety, nie widzę innej możliwości, niż cierpliwe tłumaczenie. Niestety, tak zwana segregacja ideologiczna postępuje dość ostro, nawet na forach, na których jeszcze parę lat temu była różnorodność poglądów, od paru lat nastąpiła ostra polaryzacja i wszystkie argumenty przeciwników zbijane są ciosami poniżej pasa. Stąd, nie ma dyskusji, są tylko monologi.

 • Piękny i mądry tekst. Dziękuję Siostro❤
  Pozdrawiam Joanna

 • To piękny tekst. Ustawia mój dzień. Dziękuję.

 • Witam.To prawda o tym szukaniu haka i braku życzliwości.mnie zawsze się wydawało że wśród ludzi biednych powinna panować solidarność .to chyba jednak znikło.nie chodzi mi tylko o domy dla bezdomnych ale też o biedne dzielnice .W takowej mieszkam i niestety jeden drugiego by w łyżce wody utopil.pozdr.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.