zapraszam na nasze strony

Wspólnota Chleb Życia

Żyjemy z ludźmi ubogimi wokół Chrystusa w Eucharystii,starając się pomóc im wyjść na prostą.
Prowadzimy domy dla ludzi bezdomnych, fundusz stypendialny, przedszkole, świetlicę dla młodzieży na wsi.

przejdź

Skarby Prababuni

Prowadzimy przetwórnię i szwalnię dając pracę bezrobotnym kobietom na wsi w Świętokrzyskim. Pyszne, tradycyjne przetwory i oryginalna bielizna.


przejdź

Katolelementarz

W co wierzą katolicy, jak się modlą, rozważania, filmy, audio.


przejdź

Intencje modlitwy

Tutaj można wpisać prośby o modlitwę. Dwa razy w tygodniu odprawiana jest w tych intencjach msza  św.
przejdź

świetni ludzie i pojednanie na chwilę

Przepraszam za długą nieobecność. Byłam w Toruniu, a tam internet hotelowy nie działał, a tabletowy był tak wątły, że ledwie kilka zdań komentarza wytrzymał i zdechł, biedak.
 
Najpierw Colloquia Torunensia- wskrzeszona przed siedemnastu laty tradycja braterskich rozmów między ludźmi różnych wyznań i poglądów.  Było o nadziei

 

Temat na czasie, podobnie jak próby dialogu mimo coraz większej w kraju skłonności do walenia po łbie i wytępienia przeciwnika.
 Niestety, dawno temu, po kilkudziesięciu latach od owej pierwszej, toruńskiej  dyskusji/1645/, mieszczanie kilku protestanckich braci powiesili. Wymaga to mniej wysiłku niż pojednanie i dialog. A zaczęło się od nadgorliwości pewnego młodzieńca, co chciał protestantów zmusić do uklęknięcia przed Najśw. Sakramentem. Potem już poszło: zamieszanie, bijatyki, demolka i na koniec – polityka, która zręcznie tę walkę braci chrześcijan wykorzystała. No i szafocik dla inaczej wierzących. Historia nauczycielką  mądrości. 

  A.Grottger Pojednanie
 

Potem w duecie z Janką Ochojską, gdzie robiłyśmy za gwiazdy na Festiwalu Gwiazd, czyli rozmawiałyśmy o naszej robocie i życiu w ogólności. Na szczęście nikt nam nie kazał śpiewać ani tańczyć.
Po drodze spotkałam wielu świetnych ludzi. Nawet jednego świetnego biskupa.  Takich, co są wierni swoim poglądom, jak pewien polityk, z którym niekoniecznie  zawsze się zgadzam, ale szanuję, bo robi, to co mówi i potrafił dać temu świadectwo. Profesor Uniwersytetu, który wspiera mocno dom dla niepełnosprawnych dzieci, profesor-niewierzący humanista, który z szacunkiem bliskim miłości wypowiada się o chrześcijaństwie, katolicki dziennikarz bez jadu i agresji wobec inaczej myślących, luterański publicysta zakumplowany z katolikami. Ludzie, którzy zaadoptowali kilkoro dzieci i założyli  warsztaty dla niepełnosprawnych, a w swojej firmie zatrudniają mocno niepełnosprawnego umysłowo człowieka, żeby dać mu poczucie wartości.
Koleżankę ze szkoły, na środku toruńskiego rynku,  co mnie nakarmiła i kanapki na drogę zrobiła. Tak się trzymają wychowanki Szymanowa. To prawie mafia. Bez względu na wiek i roczniki- czują się z tej samej rodziny.
No i Janka mnie przywiozła do Warszawy, co spowodowało niepokój wśród moich, którzy nas prosili, żebyśmy uważały, bo ewentualne dwa   pogrzeby zrujnują nasze organizacje. Mili są, ale główki nie tracą. To dobrze.

A na Łopuszańskiej szał był dzisiaj, bo Pan Fotograf robił zdjęcia wyrobów szwalni do sklepu internetowego. W naszym malutkim pokoju dziewczyny przebierały manekiny i cyk, cyk, foto. A że szwalnia nie produkuje strojów zakonnych, tylko wręcz przeciwnie, to wszystko wyglądało dowcipnie. Dobrze, że nie było wizytacji BWDK/bardzo ważny dostojnik kościelny/, bo hm…..chyba by zdębiał. No cóż, damska bielizna też dla ludzi, a jak jest ładna, to tym lepiej. Seks jak wiadomo jest Boski. To z kolei hasło zapożyczone z konferencji od …..OO. Bernardynów. Bo jest darem Boga. Oczywiście, jak ze wszystkimi darami-jeśli źle używane, przestają być Boskie.
Spragniony Artur czekał wykąpany przez braci i nawet straty materialne przez trzy dni ograniczył do rozbicia pilota od dekodera. Kot znów utył. Reszta ma się jako tako, oprócz naszej p.Ani z kuchni, co w szpitalu wylądowała.

Nad-obowiązkowo
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi.A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka,podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: “Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego.Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!  Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz. Jezus Chrystus


pojednanierzeźba przed Katedrą w Coventry

Niech na co dzień towarzyszy nam świadomość, że żądając prawdy od innych, sami musimy żyć prawdą. Żądając sprawiedliwości, sami musimy być sprawiedliwi. Żądając odwagi i męstwa, sami musimy być na co dzień mężni i odważni.bł.ks.Jerzy Popiełuszko

Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania.
Całym sobą płacisz za wolność – więc to wolnością nazywaj, że możesz, płacąc ciągle na nowo, siebie posiadać. bł.JPII

A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga – zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus. W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha. św.Paweł

  

Nie ma drogi do pokoju. Pokój jest drogą. Droga pokoju jest jak szata, którą trzeba okrywać całe życie i wszystkie relacje. A.J.Muste, amerykański duchowny, działacz na rzecz pokoju i praw człowieka

Zwycięstwo osiągnięte przy użyciu przemocy jest równoznaczne z porażką, gdyż jest chwilowe.
Zwyciężajcie nienawiść – miłością, nieprawdę – prawdą, przemoc – cierpieniem.M.
Ghandi
  
      

  

12 Responses to świetni ludzie i pojednanie na chwilę

 • 1/Każda nienawiść prowadzi do śmierci.
  2/Martwi nie toczą wojen
  3/Wrogowie są już po tamtej stronie, razem. Nic ich nie dzieli. Obaj sobie równi, obaj tu, na tej ziemi są tylko strzępkiem ciała. Jeśli nie pojednasz się z bratem, skończysz tak samo jak oni. Tylko po co? Co im przyszło z walki? Śmierć.

 • Jak interpretować “Pojednanie” Grottgera? Pozdrawiam.

 • Coraz bardziej doskwierają mi te ciągłe przepychanki, kłótnie, wyzwiska względem ludzi innych. Przykre to, że jest tak mało tolerancji i zwykłego szacunku dla ludzi. Więcej powinno być takich, którzy rzeczywiście chcą i potrafią rozmawiać ze wszystkimi. Więcej w mediach, bo myślę, że w życiu jest sporo takich, tylko o nich się nie mówi.

  • Mnie też. Cóż, przez ostatnie stulecia toczyliśmy wojny i może w genach nam to zostało? A geny nawet Pan Bóg z trudem zmienia. Potrzebna jest pilnie mutacja. Pozdrawiam

 • Wiadomo, Toruń, który bardzo lubię! Dzięki za wieści (zima idzie, skoro kot tyje 🙂

  • no i to chyba ostra zima brr… mój kot też się spasł, ale to dobrze, bo taki był chudzina 😉

 • Mieszkam w Toruniu i jakos nie słyszałam o tych wydarzeniach w naszym mieście. O przyjeździe siostry także nic nie wiedziałam. Gdybym wiedziała, moze bym sie wybrała na 5 minutowe poznanie siostry. Chociaz watpie by znalazła siostra czas dla zwykłej Grazyny z Torunia. 🙂 . pozdrawiamGrazyna z Torunia

  • Spotkania były ogłaszane, odbywają się corocznie, są otwarte, wejście darmowe. Wszystko w Dworze Artusa. Wisiały afisze. Ale Toruń to wielkie miasto, więc nie każdy codziennie przebiega przez staromiejski rynek i ogląda reklamy. Natomiast co do drugiej części, to Grażyno, mogę zapytać “za kogo ty mnie masz?” Z przyjemnością bym Cię spotkała. Było wielu ludzi i można było chwilę zagadać. Na pewno moją winą było, że nie poinformowałam o tym na blogu. Zagapiłam się. Przepraszam. Pozdrawiam

 • Ja też będę cały czas oglądać telewizję TRWAM, aby nie przegapić tego, co rzeczywiście Siostra świetnie opisała.

  • I to jest droga do pojednania. Widzicie, jaka skuteczna! Poprzez mój blog katolickie głosy w domach zyskują widzów.

 • Jak to dobrze, że miejscem spotkania był Toruń. Zapewne w Radio Maryja i Telewizji Trwam będzie dużo relacji w tego spotkania, którego ideę i przebieg tak pięknie Siostra opisała, prawda?

  • Oj, Tatulu. To chyba jasne, że w czasie pobytu w Toruniu nie miałam dostępu do radia ani telewizji, więc nie oglądałam, ani słuchałam tych stacji. Dla sprawiedliwości dodam, żeby było w duchu pojednania, że -żadnych stacji.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.