zapraszam na nasze strony

Wspólnota Chleb Życia

Żyjemy z ludźmi ubogimi wokół Chrystusa w Eucharystii,starając się pomóc im wyjść na prostą.
Prowadzimy domy dla ludzi bezdomnych, fundusz stypendialny, przedszkole, świetlicę dla młodzieży na wsi.

przejdź

Skarby Prababuni

Prowadzimy przetwórnię i szwalnię dając pracę bezrobotnym kobietom na wsi w Świętokrzyskim. Pyszne, tradycyjne przetwory i oryginalna bielizna.


przejdź

Katolelementarz

W co wierzą katolicy, jak się modlą, rozważania, filmy, audio.


przejdź

Intencje modlitwy

Tutaj można wpisać prośby o modlitwę. Dwa razy w tygodniu odprawiana jest w tych intencjach msza  św.
przejdź

ekumenizm praktyczny

W czasie, kiedy nie śniło mi się jeszcze, że będę matką dla dwojga rumuńskich dzieci, czyli w początku lat dziewięćdziesiątych zadzwonił mój brat. Wrócił z Rumunii. Powiedział tylko: musisz tam pojechać i podał adres.
9 godzin na granicy węgierskiej w tłumie samochodów z pomocą humanitarną.Niemcy dają łapówkę, jedziemy za nimi naszym busem. Docieramy na południe. Ni miasteczko, ni wieś. W bloku., w trzypokojowym mieszkaniu wita nas rodzina prawosławnego księdza. Dzieci podają kapcie i zabierają buty na korytarz. W kuchni śpi zakonnica, 5  dzieci księdza na piętrowych łóżkach. Uczta kuchni wegetariańskiej. Rano nie możemy otworzyć drzwi od pokoju. Na korytarzu, na podłodze śpi bowiem ksiądz, który odstąpił swoje łóżko komuś przejezdnemu w nocy.  Jedziemy do sierocińca w parafii. Setki dzieci przygarnięte przez biedne rodziny z kilku wiosek. Przy biedniutkiej cerkwi duży budynek w budowie. Dzieci z dworców, porzucone, upośledzone. Niejedna rodzina żyjąca na skraju nędzy przygarnia po kilkoro. Czemu? Jedna z matek odpowiedziała: Ktoś musi je kochać.Ale ojcem dla wszystkich jest ksiądz.Żona pierze w rękach bieliznę po rzece gości. Następnym razem przywozimy pralkę automatyczną.
Wiele razy jeszcze tam jeździłam. On z rodziną przyjeżdżał  do Polski i zawsze byli na mszy katolickiej.
Ksiądz głosił najpierw kazania przeciwko aborcji, aż przyszły 2 kobiety z brzuchami pod nos i powiedziały: nie zabiłyśmy, ale nie damy rady wychować. Odpowiedział – biorę. Dziś ma ponad 500.
Kilka lat temu moje dzieci znalazły się w Rumunii w dużych kłopotach. Oczywiście Padre Tanase  wygrzebał je nocą, gdzieś w górach, Maria dopieściła, oprała.Współpracownik przywiózł do Polski. Zaraz potem ich  syn, też ksiądz, jadąc do Gniezna wylądował nocą w …Opolu. Trzeba było załatwić nocleg i doholować do celu. Niedawno posłaliśmy im trochę materiałów budowlanych.
Mój Padre jest na pewno święty, ale jescze bardziej święta jest Maria, jego żona.Która baba by to wytrzymała? A ona wzięła kilkoro dzieci do swoich pięciorga.  Dzisiaj dzwonili, że przyjeżdżają jutro w 6 osób. Moja córka musi odstapić swój pokój, ktory właśnie po raz pierwszy w życiu dostała, inne dzieci  też sie posuną. Tylko z wegetariańską kuchnią mam problem.A teologowie niech dyskutują o Filioque i prymacie papieży.

3 Responses to ekumenizm praktyczny

  • Maria jest święta. Ale jej mąż oddaje swoje łóżko przybyszowi. Nie zalega w papućkach i z piwkiem przed telewizornią po kilkugodzinnej “harówce” w tzw “pracy”. Może prawosławnym kobietom jest łatwiej dzielić miłość w taki sposób, jak to robi Maria? A może tylko żonom prawosławnych księży? Czy ktoś zna jeszcze mężczyzn, którym chodziłoby o coś innego niż wymieniłam powyżej, którzy nie ogradzają swego domu murem z betonu i lęku i nie jest to katolicki księdz (bo są tacy), zakonnik (też są) lub szlachetny rozwiedziony? Rumuńscy Przyjaciele są pięknym, świętym Małżeństwem.A kuchnia wegetariańska? Współczuję, że Siostra musi coś wymyśleć. W polskich warunkach wydaje mi się niemożliwa, chyba, że dla ludzi bardzo bogatych.Serdecznie pozdrawiam

  • Popieram kuchnie wegetariańską. Jest humanitarna.

    • tak – to na pewno jest wypowiedź na temat. Siostrze nie wypadało, a ja nie wiadomo dlaczego wyszukuję stare posty zamiast pracować i odpowiedziałem, a adresat i tak tego nie przeczyta. Może coś mnie gryzie, ale to raczej nie sumienie. A odezwałem się z dwóch powodów – jeden to ta nieszczęsna wegetariańska ni pri cziom, a drugi to ostatnie zdanie Siostry. Zrobię to samo co postowiczka, której rzekomo odpowiadam i powiem, że popieram całym sercem takie podejście. Długo by pisać na ten temat, ale krótkie zdanie Siostry wystarczy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.