zapraszam na nasze strony

Wspólnota Chleb Życia

Żyjemy z ludźmi ubogimi wokół Chrystusa w Eucharystii,starając się pomóc im wyjść na prostą.
Prowadzimy domy dla ludzi bezdomnych, fundusz stypendialny, przedszkole, świetlicę dla młodzieży na wsi.

przejdź

Skarby Prababuni

Prowadzimy przetwórnię i szwalnię dając pracę bezrobotnym kobietom na wsi w Świętokrzyskim. Pyszne, tradycyjne przetwory i oryginalna bielizna.


przejdź

Katolelementarz

W co wierzą katolicy, jak się modlą, rozważania, filmy, audio.


przejdź

Intencje modlitwy

Tutaj można wpisać prośby o modlitwę. Dwa razy w tygodniu odprawiana jest w tych intencjach msza  św.
przejdź

Nie zadawajcie bólu

Proszę Was, ja stara kobieta. Nie używajcie przemocy w walce o cokolwiek, co uważacie za słuszne. Nie dajcie się sprowokować do przemocy. Nie dajcie się złu. Jeśli uważasz, że to, o co walczysz jest dobrem, nie używaj zła do osiągnięcia celu. Dość pogardy, obrzucania się błotem, nienawiści. Proszę, nie zadawajcie bólu, nawet jeśli czujecie się skrzywdzeni. Nie depczcie tego, co dla innych jest święte lub po prostu ważne. Tak nie wygrywa Prawda i Dobro. Nienawiść rodzi nienawiść, agresja rodzi agresję.

5 5 opinie
dobry/niedobry
subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
wewnętrzny komentarz do fragmentu
zobacz wszystkie komentarz
Roman
29 dni temu

Czasem trzeba:
“Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!

Jadwiga
30 dni temu

Dziękuję Siostrze za odpowiedź. Widzę, ze nie wyraziłam się wystarczająco jasno. Tak nie powinno się zadawć bólu innym, walcząc o uznanie swoich racji i praw, bo tak Dobro i prawda nie zwyciężają! Tylko ile można mówić i prosić, by chociaż – nie kłamać i nie oszukiwać… A w tłumie nie myśli się nie tylko o innych ale nawet i o sobie.
Dosyć jasno i klarownie wyjaśnili, przynajmniej mnie, wczoraj Ojcowie Dominikanie przed różańcem, a dzisiaj O. Adam Szustak.
Pozdrawiam Siostrę!

pH co znowu za format?
30 dni temu
odpowiedz na  Jadwiga

uzupełniam, bo mam wrażenie, że nie zostałem zrozumiany (jak zawsze i jak wszyscy). Nie ma się co zbytnio użalać nad pokrzywdzonymi protestami władzami i nie tylko, bo ci “obolali” są często (vide ogłaszane manifesty) histerykami, których boli życie i nadepnięte ego, a ponoszone cierpienia są raczej niewspółmierne do skutków ich działań. Tyle.

pH w jakim znowu formacie?
1 miesiąc temu

To zbyt ogólne chwilami. Gandhi miał rację, ale prośba o niezadawanie bólu nie – z zasady, bo ten “cierpiący” bywa histerykiem, którego boli życie i odciski na ego. Niejednemu z rządzących i hierarchów/”sług” Kościoła zadałbym z chęcią trochę bólu obu rodzajów, żeby oprzytomniał.
A w ogóle to obraz przy pisaniu skacze, wiesza się i jest niestabilny, tak samo jak sytuacja.

Jadwiga
1 miesiąc temu

Tak nienawiść rodzi nienawiść, agresja – agresję… Wszyscy demonstrujący na ulicach, zostali właśnie sprowokowani. Rządzący myśleli, że przy nasilającej się epidemii i zaostrzających warunków w związku z nią, nikt nie będzie śmiał protestotylko ać na ulicach, nie wzięto jednak pod uwagę, narastającego niezadowolenia wśród, głównie młodych ludzi, ciągłych nakazów, zakazów…, pustych obietnic, dotyczących pomocy różnym grupom społecznym, kłamstw przekazywanych przez głównych polityków – władzy itp… Przecież młodzi, także to widzą, i ważne obostrzenie przepisów i praw sięgające do ich przyszłości, mogło spowodować taką, reakcję. Do tej pory i tak każdy, każda wierząca czy nie, przy podejmowaniu decyzji o urodzeniu czy nie dziecka z nieuleczalnymi uszkodzeniami, które zapewne pozostanie z nimi do końca życia!!! Proszę sobie przypomnieć różne zdarzenia, co przeżywały Matki i Ojcowie, czekając na przyjście na świat dziecka, które zmarło po kilku godzinach, czy dniach, a jeżeli miało przeżyło dłużej, co musieli, czy muszą przechodzić rodzice opiekując się osobą całkowicie niepełnosprawną. Jaki pokłady miłości, samozaparcia muszą wówczas wydobyć z siebie by pracować przy nim 24godz/db, ile czasu i energii tracić na wyszarpywanie jakiej kolwiek pomocy, którą wcześniej obiecywało państwo, a może i inne organizacje i… Oczywiście to nie znaczy, że opowiadam się za aborcją – NIE, jednak całkowity brak jakiejkolwiek empatii i zrozumienia innych, a tylko rozkazywanie wszystkim – “będziecie robić tak jak ja zechcę” – to nie dziwię się, że zwłaszcza młodych ludzi wyprowadziło z równowagi.

Izabela
1 miesiąc temu
odpowiedz na  Jadwiga

To ułaskaw wszystkich mordercow i usun kary za morderstwa. podejmowanie decyzji o zabiciu nienarodzonego niewinnego dziecka nie nalezy do ciebie “siostrzyczko” ani do ich wyrodnych wygodnych matek

Szczepan
1 miesiąc temu
odpowiedz na  Izabela

Więc Izabelo zastanów się co mówisz i piszesz. Bo nie chcę tu używać przekleństw.

Katarzyna
1 miesiąc temu
odpowiedz na  Szczepan

Ja się opiekowałam. To tez są ludzie i potrzebują miłości.

Szczepan
1 miesiąc temu
odpowiedz na  Izabela

A czy ktoś z was opiekowałaś się kiedyś takim ciężko chorym dzieckiem w praktyce…. To jest praca 24/h na dobę 7 dni w tygodniu…. Przewijanie, karmienie, mycie, kąpanie, podawanie leków, ubieranie/rozbieranie, wizyta u lekarzy specjalistów. Często jest tak że któryś z rodziców musi rezygnować z pracy z powodu opieki nad takim dzieckiem a w zamian dostaje tylko świadczenia na takie dziecko tj. renta socjalna, zasiłek pielęgnacyjny i dodatek uzupełniający 500+ na dziecko niepełnosprawne jeżeli jest stopień znaczny. Już pomijając rehabilitacje kiedy rodzic tak naprawdę sam na własną ręke szuka specjalistów jeżeli chodzi o leczenie czy placówek które podjeło by się leczenia takiego dziecka. PAŃSTWO W TYM ZAKRESIE NIE POMAGA NIC. Dlatego w pełni popieram kobiety chociaż jestem facetem. Dlatego mnie podobał się ten kompromis tj. kiedy kobieta mogła usunąć ciąże w trzech przypadkach 1.) w wyniku gwałtu, 2.) jeżeli płód zagrażał życiu i zdrowiu kobiety no i 3.) jeżeli było pewnie że dziecko urodzi się ciężko chore i będzie jak roślina.

Radosław
1 miesiąc temu

Dziękuję.

Katarzyna
1 miesiąc temu

Osoby wierzące w to, że Bóg jest jedynym dawca życia nie mogą być za aborcją. Wiec Panie Dariuszu nie rozumiem po co te demonstracje w Kościołach?

Marysia
1 miesiąc temu
odpowiedz na  Katarzyna

Żeby demonstrować nie trzeba być za aborcją. Wystarczy świadomość że decyzja zawsze powinna być sprawą sumienia a nie prawa stanowionego przez polityków, pisanego na kolanie i wrzuconego teraz z im tylko znanych powodów. Żeby nie było wątpliwości – nie usprawiedliwiam agresji.

Anna
1 miesiąc temu
odpowiedz na  Katarzyna

Dlaczego więc istnieją kapelani wojskowi? Zawsze mnie ta myśl dręczyła… Czy ktoś mógłby mi to sensownie wytłumaczyć?

Anna
1 miesiąc temu
odpowiedz na  siostra

Dziękuję za odpowiedź. Nadal jednak dręczy mnie to, że jako katolicy potrafimy przyjąć do wiadomości, że pojawiają się takie okoliczności, że przyjmujemy możliwość zabicia drugiego człowieka , np. w czasie wojny (nie neguję zasadności obecności kapelana w życiu szeregowych żołnierzy); a pomimo to w sytuacji obrony życia poczętego jesteśmy tacy zero-jedynkowi (niezależnie od okoliczności, wad letalnych czy innych dramatów). W jednej i drugiej sytuacji mamy do czynienia z odbieraniem życia danego przez Boga. Od kiedy pamiętam, miałam poczucie, że Kościół “zbyt łatwo” radzi sobie z przyjęciem tego, że istnieją wojny i tym, co w czasie wojny ludzie robią sobie nawzajem. Zdaję sobie sprawę z tego, że problem jest złożony, ale ta myśl nie daje mi spokoju. Nie jestem za aborcją, ale nie uważam też, żeby ktokolwiek miał prawo od innych wymagać takiego heroizmu.

Dariusz
1 miesiąc temu

Mam nadzieje, ze te słowa są skierowane do tych, którzy w cieniu pandemii przepchnęli te barbarzyńska ustawę, bo to właśnie była prawdziwa przemoc. A nie do tych zdesperowanych ludzi na polskich ulicach , którzy próbują obronić prawo do ludzkiej godności. Bo co im innego zostało? W jaki inny sposób reagować? Dialog? Z kim? Z władzami państwa, które przekroczyły wszelkie granice arogancji, podłości, pychy i braku szacunku? Z kościołem, który zamiast stanąć na wysokości autorytetu okazuje się niczym innym tylko obrzydliwa organizacja która zamiast łączyć dzieli i wyklucza podburzając nienawiść i szczując jednych na drugich aby w ten sposób zatuszować swoje wstrętne przestępstwa? Gwarantuje Pani, ze ci ludzie którzy są teraz na ulicach w czasie pandemii i ryzykując zdrowie swoje i swoich bliskich dobrze wiedza, ze nie tak powinna wyglądać walka o swoje racje, nie trzeba im tego przypominać… Pozdrawiam serdecznie, Dariusz

Gosia
1 miesiąc temu
odpowiedz na  Dariusz

Kościół to ja i ty. Nie jesteśmy obrzydliwi, może błądzimy, ale nie jesteśmy obrzydliwi. Kochajmy sie <3 jakkolwiek Cholernie trudne lub łatwe to jest… kochajmy sie