zapraszam na nasze strony

Wspólnota Chleb Życia

Żyjemy z ludźmi ubogimi wokół Chrystusa w Eucharystii,starając się pomóc im wyjść na prostą.
Prowadzimy domy dla ludzi bezdomnych, fundusz stypendialny, przedszkole, świetlicę dla młodzieży na wsi.

przejdź

Skarby Prababuni

Prowadzimy przetwórnię i szwalnię dając pracę bezrobotnym kobietom na wsi w Świętokrzyskim. Pyszne, tradycyjne przetwory i oryginalna bielizna.


przejdź

Katolelementarz

W co wierzą katolicy, jak się modlą, rozważania, filmy, audio.


przejdź

Intencje modlitwy

Tutaj można wpisać prośby o modlitwę. Dwa razy w tygodniu odprawiana jest w tych intencjach msza  św.
przejdź

Ściąganie w dół

Ściąganie w dół

Ze względu na tych, którzy mają problem z utrzymaniem pionu /nie, nie, nie z powodów powszechnie znanych, lecz stanu zdrowia/ – Nagorzyce oporęczowane. Mam patent na przytwierdzanie ciężkich rzeczy, w tym poręczy do gipsowych ścianek. W warszawskim domu dla chorych jakimś cudem udało się wygospodarować miejsce na pokój rehabilitacji, co odbywała się dotychczas w korytarzyku pod kibelkami. Chłopaki z Zochcina plus Romek z Krakowa, jako elektryk, pracowali wiele dni. Kolejne mieszkanie, które lat 10 nie zaznało farby czeka na remont, a ja siedzę i kombinuję “tanio-szybko- solidnie” wyposażenie. Od kołder poprzez meble, talerze i inne rzeczy niezbędne do życia w godziwych warunkach.


Artur dotarł do pojemnika ze swoimi lekami i łyknął wszystko, co tam było, żeby z dumą pokazać “Akun łyknął stewko”. Przeżyłam dzień paniki, bo to była niedziela i nijak nie pamiętałam czy były tam leki tylko do niedzieli czy też na poniedziałek. W wersji pierwszej- niegroźne, w wersji drugiej- SOR. Była wersja jeden, na szczęście. Ma rozkładane na cały tydzień. Zapragnął pobawić się pojemnikiem. Wie, że pełnym nie wolno, no to opróżnił. Po raz pierwszy w życiu taki numer. Klamki na szyfr w kolejnych pokojach i przy okazji w kaplicy, jako, że może mu przyjść do głowy zapalić świeczki na przykład I sejf, także na szyfr, na pojemnik z lekami. A i tak synek jest zawsze o krok przede mną jeśli chodzi o pomysły. W razie rabunku złodziej powinien najpierw ukraść te klamki, bo w sumie w nich duża kasa.


Dzięki temu wszystkiemu rozwijam się nieustająco w wiedzy na temat różnych gadżetów zapobiegających nieszczęściu i uruchamiam sławną papieską “wyobraźnię miłosierdzia” w specjalnej wersji arturowo-bezdomnościowej.

ile psów widzisz na obrazku?
leki, nie kasa w środku
już są wszędzie

Dlaczego nie ma solniczek na stołach w Jankowicach? Bo mieszkańcy zabierają do kieszeni. Za komuny sztućce w barach mlecznych były przytwierdzane łańcuszkami. Kupujemy kolejny zestaw. Przykleić?


Życie bez przerwy chce nas pociągnąć w dół. Ludzie, z którymi mieszkamy często zatracili potrzebę estetyki, nawyki higieniczne, dobre wychowanie, szacunek do siebie i innych. Lub też nigdy ich nie mieli. Bo nikt im ich nie wpoił. Albo po prostu nie mają już głowy. Czasem mam ochotę sobie odpuścić. Ale odpuścić nie wolno.

Nie wolno dać się ściągnąć w dól. Nie wolno odpuścić wartości nawet gdyby to miało słono kosztować. Nawet, jeśli wszyscy wokół już na tym dole są, a przynajmniej wielu.

Czyż celem naszego życia nie jest równanie w górę? Do Chrystusa? To równanie idzie przez wieki i pokolenia, z oporami przemienia świat, czasem w swojej masie cofający się się do tyłu. Wtedy jest trudniej i mniej bezpiecznie.

Photo by Rakicevic Nenad pexels

fot. Rakicevic Nenad

Nadobowiązkowo

Dojrzałość to nie żyć poniżej tego, co w nas najlepsze.

Dag Hammarskjöld 1905-1961, Sekretarz Generalny ONZ, laureat Pokojowego Nobla. Jego osobiste zapiski tłumaczył ks.Jan Zieja, który nauczył się szwedzkiego w tym celu.

Wolę być z poniżoną mądrością niż z tryumfującą ciemnotą.

Teodor Parnicki “Srebrne Orły”

Nie mieli łatwo!

Św.Benedykt /V-VI w/ omal nie zginął otruty, kiedy braciom obrzydły jego próby zreformowania życia we wspólnocie i zaprowadzenia porządku.

Św.Teresa z Avila /XVI w/ miała duże kłopoty ze strony inkwizycji i władz kościelnych, kiedy reformowała życie zakonu karmelitańskiego i zaprowadzała ład-modlitwę, ubóstwo.

Św.Jan od Krzyża /XVI w/ , jej kumpel, przez 9 miesięcy był więziony przez współbraci karmelitów, bity, głodzony, bo chciał przeprowadzić reformę życia klasztorów. Uciekł spuszczając się po związanych prześcieradłach z okna.

Św. Maria MacKillop/Australia/1842-1909/
założycielka zgromadzenia opiekującego się wszelką biedą została ekskomunikowana przez biskupa, któremu nie podobało się ubóstwo i demokratyczne zasady jej zgromadzenia. Po zdjęciu ekskomuniki jego następcy też nie darzyli jej sympatią.

Dorothy Day 
(1897–1980)
Amerykańska katolicka działaczka społeczna, wielokrotnie aresztowana za pokojowe protesty przeciwko niesprawiedliwości społecznej, nie była pupilką władz kościelnych.
Papież Franciszek wymienił ją wśród czworga największych Amerykanów, razem z Abrahamem Lincolnem, Martinem Luher Kingiem i Tomaszem Mertonem. Rozpoczęty proces beatyfikacyjny.

Mahatma Gandhi/1869-1948/
Walczył o prawa ubogich wieśniaków wykorzystywanych przez bogaczy, a potem o wolność Indii. Jego walka polegała na oporze bez użycia przemocy. Wielokrotnie aresztowany przez władze brytyjskie. Zginął już w wolnych Indiach z rąk prawicowego ekstremisty.

0 0 głosuj
dobry/niedobry
subskrybuj
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
wewnętrzny komentarz do fragmentu
zobacz wszystkie komentarz