zapraszam na nasze strony

Wspólnota Chleb Życia

Żyjemy z ludźmi ubogimi wokół Chrystusa w Eucharystii,starając się pomóc im wyjść na prostą.
Prowadzimy domy dla ludzi bezdomnych, fundusz stypendialny, przedszkole, świetlicę dla młodzieży na wsi.

przejdź

Skarby Prababuni

Prowadzimy przetwórnię i szwalnię dając pracę bezrobotnym kobietom na wsi w Świętokrzyskim. Pyszne, tradycyjne przetwory i oryginalna bielizna.


przejdź

Katolelementarz

W co wierzą katolicy, jak się modlą, rozważania, filmy, audio.


przejdź

Intencje modlitwy

Tutaj można wpisać prośby o modlitwę. Dwa razy w tygodniu odprawiana jest w tych intencjach msza  św.
przejdź

Leci z nami pilot

Leci z nami pilot

Dziękujemy Ofiarodawcom środków czystości. Na razie mamy zapewniony czystościowy byt na długo. Będziemy zdezynfekowani, wyszorowani, nabłyszczeni i wyprani jak nigdy. Aha, i możemy się ranić, bo środki opatrunkowe też przyszły.

Kolejne mieszkanko w ruinie zamieniamy na piękne. Wiktor z Darkiem działają. Chłopaki z Zochcinie trochę się nudzą, bo śniegu już mało, nie ma co odśnieżać, a do roboty w polu jeszcze trochę czasu. Zima w naszych domach na wsi jest trudna. W mieście też, ale tam jak się może chodzić, to zawsze spacerek po mieście pozostaje. A w domach tłok. W Zochcinie musiałam talerzy dokupić, bo ponad 30 osób, łącznie z pracownikami, zasiada do obiadu. I znowu jadalnia za mała, a dopiero co dom otwarty. 

obiad w Zochcinie

 Czasami podziwiam naszych ludzi, że mimo wszystko konfliktów jest dużo mniej niż wśród tych, którzy mieszkają w willach. Kiedyś Jacek Kuroń mnie zapytał, czy ludzie u nas się kłócą. Owszem, odpowiedziałam. Czasami. Jednak, gdyby  zamknąć w takich warunkach polityków, to by się pozabijali w ciągu pięciu minut. Śmiał się i przyznał mi rację.

Oczywiście kilku panów nie wytrzymało i zapiło. Standard. Zmarł także w Jankowicach mieszkaniec. Schorowany, nie doczekał miejsca w ZOL-u.

Ostatnie dwa dni to rozwożenie jedzenia do tych, co na jedzenie nie mają. Ot, taka centrala dystrybucji dobra. Bo to jedzenie lub też na nie kasę przecież ktoś nam dał.  I jakimś cudem jak rozdamy, to znowu mamy.


Prorok Eliasz poszedł do Sarepty. Kiedy wchodził do bramy tego miasta, pewna wdowa zbierała tam sobie drwa. Więc zawołał ją i powiedział: «Daj mi, proszę, trochę wody w naczyniu, abym się napił».
Ona zaś zaraz poszła, aby jej nabrać, ale zawołał na nią i rzekł: «Weź, proszę, dla mnie i kromkę chleba». Na to odrzekła: «Na życie Pana, Boga twego, już nie mam pieczywa, tylko garść mąki w dzbanie i trochę oliwy w baryłce. Właśnie zbieram kilka kawałków drewna i kiedy przyjdę, przyrządzę sobie i memu synowi strawę. Zjemy to, a potem pomrzemy».
 Eliasz zaś jej powiedział: «Nie bój się! Idź, zrób, jak rzekłaś; tylko najpierw zrób z tego mały podpłomyk dla mnie i wtedy mi przyniesiesz. A sobie i twemu synowi zrobisz potem. 
Bo Pan, Bóg Izraela, rzekł tak: «Dzban mąki nie wyczerpie się i baryłka oliwy nie opróżni się aż do dnia, w którym Pan spuści deszcz na ziemię».  1 Ks.Królewska
Marc Chagall-Eliasz u wdowy z Sarepty

Przyjaźń sprawdza się w czasie kryzysu. Wszystkim, którzy wspierają Inżyniera w chorobie serdeczne z jego strony i z naszej-podziękowanie. I tym, którzy łatają dziury z powodu jego nieobecności. 

Kiedyś, kiedy  mieliśmy ogromne kłopoty, Renia podsumowała: “To po to, żebyśmy zobaczyli, jak się kochamy.” Bo wszystkie ręce poszły wtedy na pokład. 

Choć czasami możemy mieć wrażenie, że mimo naszych wysiłków nie kontrolujemy wszystkiego. To nie tak. Jeśli uznamy, że leci z nami Pilot, to On jest szefem, a my personelem. Jasne, że czasem włos się jeży, kiedy w trakcie lotu wpadamy w strefę turbulencji.  Cóż, życie z Bogiem to sport ekstremalny.  A uporczywa chęć kontrolowania wszystkiego odbiera nam i innym wolność. I pokój serca. 

Nad-obowiązkowo

Jeżeli przeto otworzysz dłonie swoje ubogim, to i Chrystus otworzy podwoje swojej bramy, abyś wszedł jako właściciel do raju./św.Cezary z Arles/

Nie obawiaj się, gdy napotkasz przeszkodę na swojej drodze. Śmiej się jej w twarz i pamiętaj, że jesteś w ręku Boga. /św.Franciszek Salezy/

XIII w. patronka rodzin i kobiet mających problemy z mężami

św.Zdzisława Czeska

W wieku 15 lat wydano ją za mąż za bogatego człowieka z paskudnym charakterem. Głęboka modlitwa pozwalała jej zachować pokój. Matka czworga dzieci, opiekunka ubogich. Kiedy mąż chciał wyrzucić chorego biedaka, któremu dała schronienie, w łóżku zamiast niego zastał figurę ukrzyżowanego Chrystusa.

16 Responses to Leci z nami pilot

 • A ja tam jestem szczęśliwa jak patrze na to zdj. Jeszcze bym wam obrus własnoręcznie wykrochmaliła i wyprasowała : ).
  Kompocik macie!
  Beniu, spróbuj zrobić coś dobrego. Za pierwszym razem jest lęk, czujesz się dziwnie, bo boisz się reakcji.
  Za kolejnym nieśmiałe zadowolenie, że potrafisz. Później jest radość ,że komuś pomogłaś.
  Beniu, ja teraz siedzę w starym fotelu i gniecie mnie w tyłek, patrze na łózko które dostałam od znajomych. Nie jestem zamożna, ale się dzielę i cieszę ,że inni maja dobrze. Pracuje dłużej niż Ty i nie mam zamiaru pierdzieć w stołek nawet legalnie.
  Można zrobić coś nawet w kolejce do lekarza.

  • Perła, właśnie dostałam z fundacji potwierdzenie dokonanych darowizn za 2018 r. Chciałam Ci to tu wkleic ale pisze na tablecie i nie potrafie. Więc ja również pomagam w innej fundacji.
   Przestaje wchodzić na tę stronę bo tylko obrażam ludzi. To, co jest przyczyna grzechu trzeba od siebie odsunąc. Pozdrawiam wszystkich i przepraszam.

 • Dobra jest ta pomoc.Mi się podoba i życzę wszystkim smacznych obiadków i nie tylko:) O Panu Jezusie mówili,że żarłok i pijak, więc pewnie siedzi z Wami przy stole. I jeszcze coś -potwierdzam – życie z Bogiem to sport ekstremalny ! Nie można się nudzić i bardzo wciąga 🙂 Pozdrawiam wszystkich ze zdjęcia 🙂

 • Benia ją też od ponad roku siedzę i pierdze w stołek.też pracowałam i uczyłam się.zdążyłam też zaliczyć przemoc w domu bezdomność i niepełnosprawność.jednak nigdy nie oceniam ludzi.wiem ze kazdy kto stal sie bezdomny przeszedl trudna droge.więc na przyszłość nie oceniaj czyjegoś cierpienia .tak na marginesie to w Zochcinie każdy ma jakieś obowiązki i dzięki temu czuje sie potrzebny bo w zwyklym normalnym swiecie nikt takiej szansy nie daje

 • Przepraszam. Nie wiem, co mnie podkusilo.

 • Tak na serio to mysle , ze dopoki Siostra zajmuje sie cerowaniem i lataniem swiata to wszyscy wokol przyklaskuja.
  Kiedy Siostra zaczyna upiekszac swiat sypia sie krytyki bo w oczach niektorych przekracza siostra swe kompetencje .Nie moga pojac ,ze te dwie rzeczy sie wzajemnie uzupelniaja , ze upiekszanie swiata jest logicznym nastepstwem cerownia.
  A czasami nawet je wyprzedza;
  Taki przyklad: Kiedys usyszalam w radiu wywiad ze slynna francuska aktorka. Przygotowywala sie wlasnie do wyjazdu do Sarajewa; Wiozla w swych ” walizkach” kosmetyki , perfumy i inne zbyteczne drobiazgi .Dostalo jej sie wtedy troche od przeprowadzajacego wywiad dziennikarza , ktory z lekkim zdiwieniem zapytal ” czy to nie przesada?Kobiety , ktore pani spotka nie maja co jesc i kosmetyki w takich warunkach wydaja sie co najmniej zbedne” Na co ona odpowiedziala ; ” A czy pan wie jak w takich wraunkach moze pozytywnie zadzialac na psychike jedno pieknie pachnace mydelko czy butelka perfum ?Czy pan wie jaka moc maja te luksusowe drobiazgi?”

 • Sorry, może przesadziłam ale przypuszczam, że w moich spostrzeżeniach nie jestem odosobniona. Niczego nie zazdroszczę bo p..e w stołek legalnie od roku ale po19 latach nauki i 25 latach pracy.

  • A skąd wiesz ile lat przepracowali i co robili w życiu ludzie, którzy u nas mieszkają? W jakim są zdrowiu i ile krzywd doznali? Przez jakie cierpienia przeszli? Bogu dziękuj, że masz to, co masz. To nie Twoja zasługa. To zobowiązanie. Czy ludzie bezdomni nie mają prawa zjeść obiadu, porządnie wyglądać? To nasza duma, że przy jednym stole siedzimy wszyscy razem i nie odróżnisz, kto jest słabszy, kto silniejszy. Na końcu życia może się okazać, że św. Piotr pierwszego przepuści bezdomnego żebraka, a tym, co uważają się za lepszych każe nieco poczekać. Zdjęcie puściłam spodziewając się oburzenia. “Jak to? Młodzi ze starymi, zdrowi z chorymi i do tego w takim porządnym lokalu.” Bezdomni ludzie powinni z gazety na skrzynkach koło śmietnika jeść. Żebyś Ty i inni się lepiej czuli patrząc z wyższością.

   • Tak Siostro to wszysko jest oburzajace : i te piekne rosliny doniczkowe i ten wypasiony telewizor i szczyt luksusu !: akwarium. 🙂

   • Przesada. Podzieliłam się tylko moja refleksją. Jak nie odpowiada, to trudno. Z oburzenia wnioskuję, ze coś w tym jest.

    • Sorry, Beniu, ale – używając Twojego wulgarnego języka, jest coś. Zwykłe chamstwo. W Twojej wypowiedzi. Pozdrawiam.

     • Ja tak nie uważam, ale jak Siostra sobie chce.

      • Gratuluję impertynencji Beniu.ta wypowiedź jest niestosowne w stosunku do osoby która wyprowa sobie żyły żeby pomóc innym nieść ciężar.radzę samej spróbować w dzisiejszych czasach powalczyć z systemem a potem się wypowiadac

 • Zawsze kiedy Siostra zamieszczone jakieś zdjęcie z Zochcina, to niestety moja pierwsza refleksja jest tego rodzaju, że przynajmniej niektóre z Pań widocznych na ostatnim zdjęciu powinny siedzieć w pracy a nie pierdziec w stołek w Zochcinie. Przepraszam za dosłowność, ale to właśnie czuję.

  • Nie bardzo rozumiem skad Ci Beniu przyszlo do glowy , ze akurat panie powinny siedziec w pracy . Panow to nie dotyczy?
   Nie podejme sie dyskusji o pierdzeniu w stolek bo nie mam do tego zadnych podstaw.:) Widze na zdjeciu ludzi jedzacych wspolny posilek i poza tym faktem nic o nich nie wiem. Moge sie tylko domyslac , ze to pracownicy , wolontariusze albo podopieczni -to wszysko.

  • Droga Beniu. Tym razem przesadziłaś i obraziłaś ludzi. Zarówno panie jak i panowie zdolni do pracy pracują, a obiad jemy wszyscy razem:pracownicy, mieszkańcy, księża. Na tym polega wspólnota. W każdej pracy przysługuje przerwa na posiłek. Zapraszam do pierdzenia w stołek do Zochcina lub do innego naszego domu, jak tak zazdrościsz. Aha, nie będzie Ci przysługiwała przerwa obiadowa, bo to p. .. w stołek. Następnym razem zablokuję tego typu wulgarny i bezmyślny komentarz. Źle świadczy o Tobie. I czytaj ze zrozumieniem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.